Znaleźli piękno w sobie i podzielili się nim z innymi

Wystawy • 05 czerwca 2009


W holu świdnickiego teatru miejskiego otwarto 32. poplenerową wystawę słuchaczy Studium Grafiki Reklamowej zatytułowaną „W poszukiwaniu piękna”. Tytuł wystawy wziął się od hasła tegorocznego pleneru. Słuchacze studium bowiem w dniach od 20 do 29 kwietnia br. wyszli w plener, aby uchwycić w swoich pracach piękno natury i architektury Świdnicy oraz jej okolic. Prace wykonane są w różnorodnych technikach malarskich, rysunkowych i graficznych. Na wystawę trafiły prace autorstwa:Katarzyny Firlej, Joanny Girlej, Michała Łopuszyńskiego, Oskara Malinowskiego, Adama Parucha, Barbary Pawłowskiej, Marcina Sarnowskiego, Andrzeja Wolaka, Anny Nowak, Anny Nowakowskiej, Marcina Malickiego, Moniki Rychlik, Magdaleny Bujak, Artura Grajnera, Aleksandra Jaroszewicza, Sławomira Kozieła, Natalii Łaszcz, Mikołaja Neronowicza, Adriany Nowak, Klary Petiokovej, Pawła Szląskiewicza, Karoliny Błaszczyk, Kamila Gwazdacza, Renaty Łady, Wandy Stępień, Sylwii Niemiec.

Otwarcie wystawy

W imieniu gospodarza – Świdnickiego Ośrodka Kultury – autorów prac, ich nauczycieli, rodziny, przyjaciół i znajomych, którzy tłumnie przybyli na odbywający się 4 czerwca wernisaż, przywitał Robert Kukla. Wystawę otworzył Krzysztof Osiak, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych przy którym działa policealne Studium Grafiki Reklamowej. – Bardzo się cieszę, że jesteśmy na kolejnym wernisażu – mówił witając przybyłych gości i dodawał: – Bardzo się cieszę że w tym roku mamy więcej autorów wystawy. Oprócz klasy I i II studium, po raz pierwszy w wernisażu biorą udział słuchacze studium zaocznego. Gratuluję uczestnikom studium znakomitych prac i gratuluję pani Renacie Rychlickiej-Benyamin, która trzymała i trzyma nad tym wszystkim pieczę. Dzięki niej z roku na rok możemy się spotykać na kolejnych wernisażach – mówił Krzysztof Osiak.

Czym jest piękno

Głos zabrała także Renata Rychlicka-Benyamin, nauczycielka słuchaczy SGR. Opowiedziała przybyłym na otwarcie wystawy o jej tematyce. Hasło tegorocznego pleneru brzmiało:„W poszukiwaniu piękna”. Tak też zatytułowana została poplenerowa wystawa.

– Od dawien dawna filozofowie zastanawiali się szukali odpowiedzi na pytanie, czym jest piękno. Powstały rozmaite definicje na ten temat. Każdy z nas może powiedzieć, że dla niego piękno jest czymś innym. I sztuka jest też czymś innym. Możemy powiedzieć, że piękno może być dobrocią, że sztuka jest dobrocią. Poszukiwanie  piękna jest też pięknem – mówiła Renata Rychlicka.   I cytując za Emersonerm: „Choćbyśmy cały świat przemierzyli w poszukiwaniu Piękna, nie znajdziemy go nigdzie, jeśli nie znajdziemy go w sobie” . Piękno jest w każdym z nas. Chcieliśmy zaprosić Państwa do poszukiwania piękna. Szukajmy go w sobie. Oby nasze dusze były piękne, a wszystko to, co nas otacza, będzie piękne – dodawała żywiąc nadzieję, że prace jej słuchaczy, którzy podczas ostatniego pleneru starali się wydobyć piękno z otaczającego ich świata, przypadną do gustu oglądającym. I przypadły. Tłumnie przybyli miłośnicy sztuki z podziwem oglądali prace młodych artystów i kupowali losy, by móc wygrać 4 wystawione do losowania prace. 

Na osoby, które przybyły na wernisaż czekała niespodzianka – występ iluzjonistyczny Mikołaja Neronowicza, jednego z słuchaczy SGR. Ci, którzy mieli okazję go obejrzeć, twierdzą, że były to prawdziwe czary. I Mikołajowi i pozostałym plastykom – gratulujemy talentu!

Sylwia Osojca-Kozłowska
www.swidnica.blisko-daleko.pl

Artykuł opublikowany na portalu www.swidnica.blisko-daleko.pl zamieszczony dzięki uprzejmości redakcji.

Zapraszamy do oglądania zdjęć